Narazilo vaše dítě ve škole na párové souhlásky? Pojďte je s námi pochopit a procvičit

Když se děti vydají do druhé a třetí třídy základní školy, čeká je v rámci výuky českého jazyka téma párových souhlásek. Co to vlastně jsou párové souhlásky? A jakým způsobem si je děti nejlépe procvičí? Na to se podíváme v tomto článku. 

Co jsou párové souhlásky

Párové souhlásky jsou taková písmena ve slovech, které se stejně vyslovují, ale jinak píší. Typickým příkladem slova s párovou souhláskou je například ZUB. Ten píšeme s písmenem B na konci, ale vyslovujeme s písmenem P. Písmena P/B jsou tedy párové souhlásky. Takovýchto párů můžeme ale v českém jazyce nalézt mnohem více. Například se jedná o písmena H/CH (sníh, smích) či D/T (med, had).

Jak určit správné písmenko

Nejjednodušším způsobem je určitě změnit tvar slova tak, aby písmenko bylo na první poslech znatelné. Například pomocí množného čísla (děti si mohou pomoci slovem HODNĚ) nebo pomocí zjednodušení slova.

Příklady:

  • Ve větě „Tatínka bolí zub/zup“ si můžeme říci dvojici ZUB = HODNĚ ZUBŮ (množné číslo).
  • Ve větě „Toník viděl plavat rybku/rypku“ si můžeme říci dvojici RYBKA = RYBA (zjednodušení).

Párové souhlásky – pracovní listy 2. a 3. třída

Teď když už víte, co to párové souhlásky jsou, tak je potřeba pořádně látku procvičit. Zkuste naše pracovní listy pro 2. a 3. třídu, které jsou zaměřené na dvojce písmen P/B a H/CH. Všechny listy jsou volně ke stažení a dalšímu využití.

Párové souhlásky pracovní list

Pracovní list párových souhlásek B/P v plném rozlišení zde.

Pracovní list párových souhlásek B/P v plném rozlišení zde.

O autorovi

autor-jitka-svobodova
Učitelka 1. stupně základní školy (AJ, M) | Web

Jsem maminka dvou rošťáků, učitelka anglického jazyka a matematiky na prvním stupni ZŠ a v neposlední řadě také oddílová vedoucí na letním táboře. Práce s dětmi je zkrátka moje celoživotní poslání. Proto jsem se na mateřské dovolené rozhodla psát tento blog.

Mail: jitka.svobodova@prodeticokoliv.cz