Pojďme společně probrat, jaké jsou uznatelné důvody k uvolnění dítěte z tělesné výchovy

Uvolnění z tělesné výchovy je na mnoha školách čím dál větší téma. Někteří žáci hledají jakékoliv cesty, jak se vyhnout fyzické kolektivní aktivitě (ať už z důvodu lenosti či studu). O těch se ale dnes bavit nebudeme. Níže si totiž uvedeme ty opravdové a uznatelné důvody, proč by měl být žák či student uvolněn z tělesné výchovy.

Rozdělujeme uvolnění na dočasné a úplné

Uvolnění z tělesné výchovy se obvykle dělí na dvě hlavní kategorie: dočasné a úplné. Dočasné uvolnění se vztahuje na situace, kdy student potřebuje krátkodobě vynechat tělesnou výchovu (např. po dobu do jednoho měsíce).  Úplné uvolnění může trvat celý školní rok nebo i déle a často vyžaduje úpravu výukového plánu.

Úplné uvolnění

Dlouhodobé zdravotní problémy

  • Chronické onemocnění: Studenti trpící chronickými nemocemi, jako jsou astma, diabetes, srdeční choroby, epilepsie nebo artritida, mohou potřebovat úpravu aktivit nebo úplné uvolnění z tělesné výchovy.
  • Zranění: Komplikovaná zranění jako zlomeniny, utržené svaly nebo jiné úrazy mohou vyžadovat dlouhodobý klid a rekonvalescenci.
  • Operace a rekonvalescence: Studenti, kteří nedávno podstoupili chirurgický zákrok.
  • Psychické zdraví: Úzkosti, deprese nebo jiné psychické obtíže mohou způsobovat, že studenti nejsou schopni účastnit se tělesné výchovy.

Těhotenství

  • Studentky, které jsou těhotné, mohou potřebovat úpravu fyzických aktivit či spíše úplné uvolnění z tělesné výchovy.

Individuální fyzické nebo motorické omezení

  • Někteří studenti mohou mít trvalé fyzické nebo motorické omezení, které jim brání v plném zapojení do standardní tělesné výchovy.

Preventivní důvody

  • Někdy může být důvodem i prevence, například riziko zranění nebo přetížení při tělovýchovných aktivitách u sportovních reprezentantů na konci olympijského cyklu.

Dočasné uvolnění

Dočasné zdravotní stavy

  • Chřipka, nachlazení nebo horečka: Studenti s akutními respiračními onemocněními by měli být uvolněni z fyzické aktivity, aby se zabránilo zhoršení stavu.
  • Bolesti hlavy nebo migrény: Intenzivní bolest hlavy může omezit schopnost účastnit se fyzické aktivity.
  • Žaludeční potíže: Stavy jako nevolnost, zvracení nebo průjem jsou důvodem pro vynechání fyzické aktivity.

Fyziologické změny

  • Menstruace: U některých dívek mohou být menstruační bolesti nebo jiné příznaky natolik intenzivní, že je třeba je uvolnit z tělesné výchovy.

Rehabilitace

  • Studenti, kteří jsou v procesu rehabilitace, mohou být uvolněni, aby se mohli věnovat specifickým rehabilitačním cvičením pod dohledem specialisty.

Jak zažádat o uvolnění z tělesné výchovy?

Pokud chcete zažádat o uvolnění z tělesné výchovy, je nutné získat lékařský posudek od praktického lékaře, pediatra nebo specialisty, který potvrzuje, že zdravotní stav vyžaduje omezení nebo vyloučení z fyzické aktivity. Tento posudek by měl obsahovat důvody uvolnění, trvání a být opatřen razítkem a podpisem lékaře. Posudek je poté třeba odevzdat třídnímu učiteli, vedení školy nebo učiteli tělesné výchovy. Některé školy mohou vyžadovat také vyplnění specifického formuláře žádosti o uvolnění. Je důležité posudek pravidelně aktualizovat, pokud jde o dlouhodobé uvolnění.

O autorovi

autor-jitka-svobodova
Učitelka 1. stupně základní školy (AJ, M) | Web

Jsem maminka dvou rošťáků, učitelka anglického jazyka a matematiky na prvním stupni ZŠ a v neposlední řadě také oddílová vedoucí na letním táboře. Práce s dětmi je zkrátka moje celoživotní poslání. Proto jsem se na mateřské dovolené rozhodla psát tento blog.

Mail: jitka.svobodova@prodeticokoliv.cz